W międzyczasie gdy w Stambule już drżało a wśród studentów rozpoczynała się nauka do egzaminów, my udaliśmy się do Pamukkale. Wyjechaliśmy o godzinie 9 rano ;). Założenie trasy - wydostać się z Izmiru, znaleźć osobę która udaje się w kierunku miasta Aydin a w najlepszym wypadku Denizli.
Podobnie jak w przypadku podróży do Efezu (http://izmir2013.blogspot.com/2013/05/efez-17-maja-2013-part-1.html) - szybko udało nam złapać się pierwszy autostop i drugi autostop. Pierwszy kierowca przewiózł nas do trasy przy Torbalii. Stamtąd złapaliśmy kierowcę ciężarówki który ku naszemu zadowoleniu - jechał do Pamukkale. Co więcej - zaproponował, że może nas odebrać tego samego dnia celem powrotu do Izmiru. Niezwykłe szczęście ;) Już w tym momencie wiedzieliśmy, że dużo na tej podróży zaoszczędzimy pieniędzy. Czasu na pewno nie mogliśmy zaoszczędzić. Załadowane ciężarówki z zasady jadą bardzo wolno.
O godzinie 13 byliśmy w Denizli - mieście znajdującym się około 20 km od Pamukkale. Zgodnie z rekomendacją portalu Turcja w Sandałach, zjedliśmy tam tani i dobry kebab. Następnie Dolmuszem udaliśmy się do Pamukkale.
Warunki zwiedzania - niekorzystny upał. Wejście do Pamukkale darmowe w ramach karty muzealnej.
Antyczne miasto Hierapolis znajduje się na "białych tarasach" Pamukkale. Pamukkale znaczy dosłownie " zamek z bawełny" i trudno odmówić słuszczności temu porównaniu. Woda płynąca ze źródeł wzgórza, na którym powstało Hierapolis bogata jest w wapień. W tej części bloga zamierzam skupić się na samym Hierapolis. W drugiej części artykuł będzie poświęcony wapiennym skałom.
Hierapolis zostało założone przez pergamońskiego króla Eumenesa w 190 r. przed Chrystusem. Świątynie w tym miejscu powstały ze względu na same źródła które antyczni mieszkańcy Anatolii otaczali czcią. W czasach Laodycei powstała przy nich świątynia na cześć Hiery, żony legendarnego założyciela Pergamonu Telephorosa. Trzęsienie ziemi w 1354 roku sprawiło, że miasto stało się ruiną.
Upał i znowu ruiny ;)
Podróż po Hierapolis rozpoczeliśmy od rzymskiej nekropoli. Jest to jeden z najlepiej zachowanych cmentarzy antycznych.
ruiny rzymskich łaźni wybudowanych w III wieku po narodzinach Chrystusa.
Rzymski teatr.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz