sobota, 18 maja 2013

Selcuk - 17 maja 2013 - part 2

 Efez znajduje się 3 km od miasta Selcuk. Po zakończeniu podróży w Efezie postanowiliśmy udać się w kierunku tego miasta, które oferuje istotne zabytki naszej cywilizacji.

 Selcuk był kiedyś skromnym rolniczym miasteczkiem, a na przełomie lat 80 i 90 przeżył prawdziwy boom turystyczny. Dzisiaj przynajmiej połowa mieszkańców żyje z turystki, dzięki ruinom antycznego Efezu. Jest to bodaj najatrakcyjniejszy zabytek tej klasy na wybrzeżu Morza Egejskiego, a może nawet w całej Turcji.

 Pierwszy punkt który zwiedziliśmy w Selcuku wygląda obecnie bardzo niepozornie - jedna kolumna.


Dla starożytnego świata był to jeden z siedmiu cudów świata:

CudDataBudowniczyZniszczone wPrzyczyna zniszczenia
Piramida Cheopsa2560 p.n.e.Egipcjanieciągle istniejebrak
Wiszące ogrody Semiramidy600 p.n.e.BabilończycyI wieku p.n.e.trzęsienie ziemi
Świątynia Artemidy w Efezie550 p.n.e.Grecy,LidyjczycyIII wiek n.e.Wersja pierwotna spalona przez Herostratesa, a jej rekonstrukcja zniszczona przez najazd Gotów.
Posąg Zeusa w Olimpii435 p.n.e.GrecyV – VI w n.e.pożar
Mauzoleum w Halikarnasie351 p.n.e.Grecy, Karowie1494trzęsienie ziemi
Kolos Rodyjski292-280 p.n.e.Grecy224 p.n.e.trzęsienie ziemi
Latarnia morska na FarosIII wiek p.n.e.Ptolemeusze,Grecy1303-1480 n.e.trzęsienie ziemi


 Kto grał w grę komputerową Civilization ten wie, że to był niezwykle istotny cud świata ;). Przy budowie zaangażowane były takie osobistości jak: Fidiasz i Poliklet. Budowa trwała 120 lat !!!. Czas zniszczenia względem czasu budowy to jak zestawienie wielkości pszczoły do wielkości amerykańskiego lotniskowca.







 Kolejnym istotnym celem zwiedzania miasta Selcuk była Bazylika św. Jana. Nie tylko św. Paweł ale także św. Jan Ewangelista ( podobno ) z Matką Boską spędził tutaj okres swojego życia. Miał zostać pochowany na południowym zboczu góry Ayasuluk, gdzie postawiono mały kościół, a następnie bazylikę. Nie bez racji Efez był adresatem listu św. Jana do Siedmiu Kościołów Azji, w których został zarówno pochwalony, jak i zganiony za bardziej lub mniej religijne postępowanie ( List do Efezjan). Bazylika św. Jana została wybudowana za czasów Justyniana Wielkiego na miejscu małego kościoła, postawionego według tradycji na grobie św. Jana Ewangelisty.

W czasach Turków Seldżuckich nasza świątynia służyła za meczet, a w okresie imperium osmańskiego liczne trzęsienia ziemi doszczętnie ją zrujnowały.





tutaj spoczywa św. Jan










U stóp wzgórza bazyliki znajduje się meczet Isa Beya. Isa Bey był wnukiem emira Aydina, założyciela emiratu o tej samej nazwie. Świątynie ufundowała w 1375 r. i jest to podobno pierwszy przykład tureckiego meczetu z dziedzińcem.







Punkt który tylko widziałem ( nie da się obecnie zwiedzić) była Cytadela. Podobnie jak Bazylika została zbudowana przez Justyniana Wielkiego i służyła ludności jako schronienie na wypadek najazdów Arabów, a później plemion turkmeńskich, wędrujących często z północy na południe w celu zdobywania i grabienia małoazjatyckich grobów. Obserwując ją  na zdjęciach zauważycie sami kto nadal jest bossem w Turcji ;)




Akwedukt z czasów bizantyjskich.




  Punktami którymi nie zwiedziliśmy było muzeum - z racji:


 Drugi punkt który nie zwiedziliśmy to Dom Marii Dziewicy. Według niektórych poglądów Matka Boska spędziła tutaj ostatnie dni swojego życia. Po nasileniu prześladowania chrześcijan w Jerozolimie św. Jan sprowadził Matkę Boską do Efezu ( okres 35- 47 rok po narodzinach Chrystusa ). Jest to miejsce święte. Oddalone jest od Selcuka ok. 8 km. i zlokalizowane jest na szczycie góry. Autobusem nie da się tam dojechać. Z racji, że była późna godzina a pogoda dosyć niepewna nie zwiedziliśmy tego punktu. 

 Wróciliśmy autobusem do Izmiru ( 9 TL ). W cenie biletu jest wliczony bezpośredni powrót w dzielnice zamieszkania. Po przyjeździe do Izmiru, wróciliśmy z dworca mini-busem na Bornovę.





Kilka dodatkowych zdjęć z podróży











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz