Nasza podróż zaczęła się o godzinie 10:00. W ramach kontynuacji mojego planu redukcji wydatków ( z racji stale malejącego budżetu ) postanowiliśmy udać się do Efezu autostopem.
Nasza trasa wydawała się bardzo prosta. Założenie obejmowało jazdę wzdłuż trast E87. O godz. 10:20 znaleźliśmy się na trasie wylotowej E87. Grunt to wydostać się z Izmiru. W obecności dziewczyny w krótkich i różowych spodenkach okazało się to zdecydowanie łatwiejsze.Po 4 minutach trzymania kartki SELCUK ( 3 km od Efezu ) udało nam się znaleźć kierowcę ( Macedończyk ), który udzielił nam "podwody" na dalszy etap trasy, do miejsca tuż za Izmirem ( pierwsza czerwona kropka na mapie). 3 minuty oczekiwania i zaraz złapaliśmy kolejny autostop ( pan z Sinodu ). Udało nam się dojechać kolejnego punktu ( 2 kropka ). Nawet nie udało nam się wyjąć kartki z napisem naszego punktu docelowego, ponieważ kolejny samochód( pan jadący ze Stambułu do Antalii ) zatrzymał się po nas i podrzucił nas do drogi zjazdowej w kierunku miejscowości Selcuk ( 3 kropka ). 3 minuty stania na autostradzie i złapaliśmy autostop, który zawiózł nas pod samą bramę Efezu.
Efez stanowił jedno z 12 miast jońskich w Azji Mniejszej. Zostało założone ok 1000 r. p. Ch. Miasto, z racji swojego położenia u ujścia rzeki, stanowiło ważny punkt handlowy i kulturalny. W 560 r. p. Ch Efez zostało zdobyte przez władcę Lidii Krezusa, a następnie gdy ten wyprawił się na Persów i poniósł sromotną klęskę, znalazł się pod panowaniem perskim. W tym mieście urodził się i spędził całe swoje życie jeden z najbardziej znanych w świecie filozofów greckich - Heraklit. W 334 r. p. Ch greckie panowanie przywrócił Aleksander Wielki. Na skutek nanoszenia coraz większej ilości mułu przez rzekę Kayster oraz częstych na tym obszarze ruchów tektonicznych następowało cofanie się morza. W 133 r p. Ch Efez został przepisany pod władzę Imperium Rzymskiego.
W I wieku po narodzeniu Chrystusa w Efezie zaczęli osiedlać się chrześcijanie i miasto szybko stało się głównym centrum nowej wiary w tym regionie. Dzieje Apostolskie opisują dwuletni pobyt w tutejszej gminie św. Pawła.
resztki gimnazjonu ( II wiek po narodzinach Chrystusa)
Wejście do Efezu 25 TL! Na szczęście mamy kartę studencką więc wszędzie wejścia za free ;). Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od strony końcowej ruin Efez.
Teatr - element Efezu najmniej zniszczony i zapierający dech w piersiach - teatr. Średnica obiektu - 145m. Wysokość - 30 m. Pojemność 25 tys. ludzi. Powstał w czasach hellenistycznych, przebudowany w okresie rzymskim I wieku po narodzinach Chrystusa. Cecha najważniejsza - AKUSTYKA!!. Siedzę w 5 rzędzie - słyszę równie dobrze pana który siedzi tuż za mną, jak i osobę która gwiżdże na orchestrze( scenie ).
aaa różowe spodenki!
Droga arkadyjska - prowadziła niegdyś do portu ( wody już tutaj nie ma ). Powstała jeszcze w czasach hellenistycznych. Przebudowana w czasach rzymskich przez cesarza Arkadiusza. W tamtych czasach była to jedna z najbardziej oświetlonych dróg ( poza drogą rzymską i w Antiochi ).
Biblioteka Celsusa powstała w 110 r. po narodzinach Chrystusa z fundacji konsula Tiberiusa ku czci Iuliusa Celsusa. Wnętrze biblioteki ma rozmiary w przybliżeniu 11 na 16,5 m. W przeszłości w bibliotece znajdowało się ok. 12 000 zwojów. Biblioteka uległa zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi w 262 roku po narodzinach Chrystusa.
Brama południowa - zbudowana w 40 roku po narodzinach Chrystusa. Wybudowali ją niewolnicy na rozkaz Mazeusa.
Ulica Marmurowa - jedna z dwóch głównych arterii miasta prowadząca z północy na południe.
Fontanna Trajana - zbudowana w 104 r. po narodzinach Chrystusa.
Sarkofagi
Bizantyński kościół przebudowany w IV w. z istniejącej wcześniej bazyliki rzymskiej. Świątynia bywa nazywana kościołem Matki Bożej oraz kościołem Soborów. Pierwsze określenie pochodzi stąd, że w czasach, kiedy część rzymskiej bazyliki zamieniono na świątynię chrześcijańską, poświęcone ją właśnie Marii Pannie. Drugie miano to pamiątka po zorganizowanym tu III Kongresie Ekumenicznym, zwanym soborem efeskim. Tyle po tym kościele zostało.
chrzcielnica
Agora - III w. przed Chrystusem. Centrum handlowe Efezu.
Pozostałości po gimnazjonie - siłka + sauna, łaźnie z ciepłą wodą i frigidarium ( chłodziarnia).
Publiczne latryny.
Hydreion.
Łaźnia Wariusa - zbudowane w II wieku po narodzinach Chrystusa.
Prytanejon - miejsce modlitw i bankietów. Powstałe III wieki przed narodzinami Chrystusa. Serce Efezu - tutaj znajdował się płomień miasta.
Fontanna Polio - zbudowane w 97 roku po narodzinach Chrystusa.
Ania i ja nie jesteśmy archeologami, znawcami historii starożytnej i specjalistami w dziedzinie architektury starożytnej. Po godzinie zwiedzania zabytki postrzegaliśmy jako - kolumny, kolumny, gruz, kolumny, gruz. Efez ma jednak swój klimat. Idąc przez miasto stajemy się jego mieszkańcami. Daje się odczuć dźwięki dokładanych ciężarów w gimnazjonie, krzyki efeskich handlarzy zachęcających do zakupu towarów, szelest zwojów książek w bibliotece, chlupot wody z fontanny oraz oklaski mieszkańców zadowolonych z występu teatralnego. No i ogrom historii. Na tym polega magia tego miejsca!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz