Erasmus jest to jeden z programów prowadzonych przez Unię Europejską ( tak przez wszystkich powszechnie krytykowaną ) której celem jest wspieranie europejskiej współpracy studiów wyższych i takie bla bla bla. Z praktycznego punktu widzenia - jedziesz gdzieś, dostajesz hajsy od Unii, uciekasz od depresyjno jesienno- zimowej Polski. Uciekasz z uczelnii na której wałkowane jest to samo, przechodzisz tymi samymi drogami, tymi samymi korytarzami widzisz tych samych ludzi. Uciekasz od przymusu porannego wstawania do szkoły i dodatkowego poświęcania czasu od pracy. W zamian doświadczasz życia w innym kraju, na innej uczelnii, żyjesz wśród społeczności międzynarodowej i uczysz się tolerancji do innych ( rzekomo) Wielość argumentów za zdecydowało o tym , że podjąłem się uczestnictwa w ramach tego programu.
Czemu Turcja ? Główny argument - daleko, ciepło i kompletnie inaczej. Ważnym elementem było chęć poznania czegoś kompletnie innego. Turcja nie jest państwem chrześcijańskim ani nie jest członkiem UE. Wydaje mi się zdecydowanie bardziej odległa niż inne państwa nad którymi zastanawiałem. Niesłowiańska jak Słowenia. Tańsza niż Niemcy. Zdecydowanie dalej niż Czechy. Zawsze chciałem zobaczyć życie w państwie w której większość to muzułmanie
Turcja wydaje się interesująca z racji , że jest państwem na rozdrożu ( rozczepionym) pomiędzy cywilizacjami zachodnimi ( łacińskimi) a cywilacjami islamu. Znajdą się argumenty na przypisanie tego państwa w szereg państw kultury zachodu ( łacińskiej) i islamskiej Z racji położenia oraz z racji historii.
Turcja znajduje się pomiędzy islamskimi państwami - Azerbejdżan, Iran, Irak, Syria i chrześcijańskimi - Bułgaria, Grecja, Armenia i Gruzja. Niewątpliwie sąsiedztwo kształtuje toższamość tego kraju ( z kim przystajesz takim się stajesz). Historycznie Turcja była miejscem która była pod władzą państw zachodniej kultury - Grecja, Rzym, Bizancjum i kultury wschodniej - Persja, Imperium Ottomańskie to byłopaństwo tureckie na Bliskim Wschodzie, założone przez Turków osmańskich, jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część Azji południowo-zachodniej, Afrykę północną i Europępołudniowo-wschodnią. Zapewne gdyby nie nasi praprapradziadowie naturalna granica Imperium Ottomańskiego osiągnełaby swoją naturalną granicę na półwyspie Bretońskim. Od momentu tej klęski Imperium Ottomańskie zaczeło się kurczyć i słabnąć. XIX wiek stał się agonią Imperium. Przegrana I WŚ była jej upadkiem. Po I WŚ pojawił się Kamal Attaturk( odpowiednik naszego Kazimierza Wielkiego i Józefa Piłsudskiego). Dzięki niemu Turcja uległa procesowi westernizacji - kemalizmowi. Przyjeła zasady - republikanizm, równość, sekularyzm, reformizm ( otwarcie na rozwój i zmiany), nacjonalizm oraz etatyzm. Turcja przyjeła wartości, które reprezentowały państwa zachodu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz